Žijeme v systému, který je lineární a jako takový nepodporuje naše ženské zdraví a ohrožuje celý náš hormonální systém. Ačkoli nemůžeme změnit celý systém, můžeme začít tím, že budeme žít podle své vlastní přirozenosti.
Žena je bytost přirozeně proměnlivá, cyklická. Pravidelně se u ní střídají proměny emoční, fyzické i mentální a podle toho bychom měly přizpůsobit naši praxi jógy.
Přestože v jógové komunitě dnes dominují ženy, byla jóga kdysi určena výhradně mužům. Ženy však mají jiné tělo a jiné potřeby. Jedním z hlavních rozdílů je, že ženy každý měsíc procházejí hormonálními výkyvy, které ovlivňují jejich energii, náladu a fyzické tělo.
Ženský přístup k józe znamená ctít svůj měsíční cyklus a naslouchat svému tělu, místo toho abychom šly proti němu. Pouze tehdy, když skutečně nasloucháme potřebám svého těla, můžeme dosáhnout optimálního zdraví a vitality.
Důležitým jogínským principem je ahimsa, což znamená nenásilí. Ačkoli jsme se všichni naučili neubližovat ostatním, mnozí z nás zapomněli na laskavost vůči sobě. Obzvláště ženy bývají na sebe velmi tvrdé a tlačí se do více „jangových“ cvičení a náročných jógových sekvencí, aniž by to vyvažovaly regeneračními technikami.
Hormonální zdravotní problémy se u žen v posledních desetiletích výrazně navýšily. Zvýšil se výskyt menstruačních křečí, PMS a mnohem závažnější onemocnění jako je endometrióza, PCOS, neplodnost a příznaky menopauzy.
Prvním krokem k ženštějšímu přístupu k józe a zdraví žen je uznání a přijetí našich cyklických změn v průběhu měsíce , roku i v našich životech.
Jóga může hrát důležitou roli při úpravě hladiny hormonů, a proto jógovou praxi lze využít k vyvážení a podpoře přirozeného menstruačního cyklu. Každá ásana má jiný účinek na tělo, a tedy i na hormony. To je obzvláště důležité při vyrovnávání hladiny pohlavních hormonů a snižování stresu. Chronický stres má obrovský dopad na reprodukční zdraví ženy, jelikož naše tělo vždy dává přednost přežití před reprodukcí. Jóga může pomoci uklidnit nervový systém a tím i stresovou reakci v těle, což je důležité pro udržení rovnováhy mezi pohlavními a stresovými hormony.
Prospěšnost jógové praxe se liší u každého jedince v závislosti na jeho přirozené konstituci těla a mysli, ale co je důležitější, na jeho současném stavu a nerovnováze. Zde nám může pomoci ájurvéda. Propojení jógy a ájurvédy se věnujeme v kurzu zdravá duše ve zdravém těle.
Ájurvéda je sesterskou vědou jógy – funguje jako druhá strana jedné mince. Ájurvéda doslova znamená vědu o životě.
Dle ajurvédy je menstruace přirozeným očistným procesem, který by neměl být bolestivý ani nepohodlný. Menstruační křeče bývají běžné, to ale neznamná, že jsou normální. Ájurvéda říká, že menstruace odráží stav celkového zdraví ženy. Antikoncepce a jiné formy syntetických hormonů mahou zamaskovat skutečný zdravotní stav.
Když je něco v nepořádku s menstruačním cyklem, je to obvykle známka většího zdravotního problému. Menstruační cyklus – jeho pravidelnost, kvalita krve, délka jeho trvání a další příznaky (křeče, velká krvácivost, absence menstruace) vám mohou říci hodně o vaší současné nerovnováze. Váš menstruační cyklus je jako barometr vašeho celkového zdraví.