Strava, ájurvéda a čakrový systém

Čakry❤️🧡💛💚💙💜 Sedm energetických center v našem těle, které představují specifické tělesné a emocionální aspekty našeho bytí. Čakra polévky na obrázku mi vyloudily úsměv na tváři, ale vedlo mne to k zamyšlení, jaký vliv má strava na náš čakrový systém. Strava je důležitým nástrojem ájurvédy, která používá tři archetypální kategorie nazývané DÓŠI – váta, pitta, kapha. Jak spolu souvisí dóšický a čakrový systém?
 
Propojením moudrosti ájurvédy, védské astrologie a jógy porozumíme hlubokému propojení našich jemných, energetických a hrubých (fyzických) těl. Každá ze tří dóš má 5 subdóš, které představují specifické oblasti těla a mysli. Právě na této úrovni 15 subdóš můžeme vidět vztah se systémem čaker. Energetické tělo ovlivňuje emocionální atd.

Studenti a učitelé jógy i ájurvédští lékaři již dlouhou používají ve své praxi modul, ve kterém je každá čakra spojována s jednou z hlavních žláz s vnitřní sekrecí. V tomto systému pohlavní žlázy spojujeme se svádhišthánou apod. Tyto skutečnosti sice vztah mezi čakrovým a dosickým systémem, ale při hlubším studiu docházíme k nalezení souvislostí. Je možné zahrnout i živlovou charakteristiku, neboť každý element se kvalitou vibrace spojuje s určitou čakrou.

 

Například čtvrtá čakra anáhata, umístěná v srdci, souvisí s energií pitta, konkrétně se subdóšou sadhaka pitta, která je zodpovědná za „plamen“ naší vášně. Tato subdóša se stává nevyváženou, když pociťujeme mírnou depresi, anebo nenacházíme své životní poslání. Léčivé strategie pro čtvrtou čakru zahrnují meditaci zaměřenou na srdce, olejové masáže – zejména kolem srdeční krajiny. Je vhodná i aromaterapie s použitím růžového oleje nebo oleje ze santalového dřeva.
Připouštím, že umíme-li propojit ájurvédu a čakrový systém, můžeme najít i vhodnou stravu pro harmonizaci čaker. Je nutné však pochopit, že se jedná pouze o doplňující podpůrný prostředek. Pro inspiraci uvádím příklad, jak se mění povaha potravin, které se dají využít k léčení energetických center:
  • K vyrovnávání kořenové čakry je možné využít těžší potraviny s vysokým obsahem bílkovin, zatímco k léčení solárního plexu napomáhají spíše obiloviny.
  • Vhodné bylinky pro 5. čakru višuddhi jsou: bazalka, rozmarýn, máta peprná, lemongrass, šalvěj, sůl.
Letošní rok jsem měla tu čest být ve výcviku čakra jógy ® u Barbory Hu. Mojí motivací ke studiu bylo mj. i pochopení souvislosti čakrové a dóšické energetiky. Ne, neučila jsem se tam vařit čakra polévky! Učila jsem se naopak o podobných pokusech přemýšlet. Hledat souvislosti a vnímat, že je potřeba se nejdříve ptát komu, kdy a za jakých okolností bych popřípadě daný pokrm doporučila jako doplněk léčby.
Krásné dny Vám přeji. Ideálně s horkou dýňovou polévkou