ZELENÉ POTRAVINY JAKO POMOC PŘI ENDOMETRIÓZE

autor:  MUDR. VERONIKA DOBIÁŠOVÁ

MUDr. Veronika Dobiášová vystudovala lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Má atestaci z dětského lékařství a praktického lékařství pro děti a dorost a působí ve své soukromé praxi. V Green Ways je od roku 2015, odborně podporuje svou síť a přednáší o imunitě dětí a vlivu zelených potravin. Ječmen vnímá jako skvělý enzymatický životabudič, chlorellu oceňuje pro její přínos pro imunitu. Vyzdvihuje jednoduchost použití a současně široké vnitřní i vnější účinky zelených potravin a má s nimi bohaté zkušenosti. Je vdanou maminkou dvou slečen a všestranně založenou, aktivní a inspirativní ženou.

CO JE ENDOMETRIÓZA

Endometrióza je jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění. Co toto onemocnění znamená? Buňky děložní sliznice se vyskytují mimo dělohu. Mohou být ve vejcovodech, na vaječnících, ve svalovině dělohy, na střevě, močových cestách. Ložiska se mohou vyskytovat ale i mimo břišní dutinu, například na plicích, v oku, na mozkových plenách. Tyto buňky endometria uložené kdekoliv v těle reagují na pohlavní hormony, což znamená, že v době menstruace dochází v ložiscích endometriózy ke krvácení a rozvoji chronického zánětu a následně k tvorbě srůstů. Tyto tkáňové změny pak jsou jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti.

Projevy endometriózy jsou různé. Bolesti v oblasti malé pánve, bolestivá menstruace, bolestivý pohlavní styk, bolestivý odchod stolice, neplodnost. Další příznaky mohou být krev v moči, krev ve stolici, bolest orgánu postiženého endometriózou. Zpočátku je bolest cyklická (ve vazbě na menstruaci). Když se objeví srůsty, bolesti jsou většinou stálé s různě vyjádřenou intenzitou.

Cílená léčba zatím není k dispozici. Užívají se analgetika (léky tlumící bolest) při menstruaci, dále se pomocí medikace zabraňuje menstruaci. Žena užívá trvale hormonální antikoncepci nebo se jí uměle vyvolá klimakterium. Jde o jediné – přestat menstruovat. Další možností léčby je operativní odstranění ložisek endometriózy. Většinou se odstraňují zanícené vejcovody, odstraňují se srůsty. Pokud žena neplánuje otěhotnět, řeší se to odstraněním vaječníků a dělohy.

MOJE ZKUŠENOST       

A proč vám o tomto onemocnění píši? Protože mi ho ve dvaceti letech diagnostikovali. Prošla jsem si s touto chorobou opravdu peklem. Potíže jsem začala mít asi kolem osmnácti. Můj gynekolog mi tvrdil, že bolest při menstruaci je zcela normální a že to bolí každou čtvrtou ženu. Po tomto sdělení jsem se opravdu rozčílila. Jak mi může chlap tvrdit, jak má „bolet“ menstruace? A má vůbec menstruace bolet?

Nedalo mi to a objednala jsem se na kliniku k vyšetření. Závěr zněl – endometrióza malé pánve 4. stupně (ty stupně jsou čtyři). Začala léčba – 2× na půl roku pomocí injekcí klimakterium se vším všudy (návaly horka, bolesti hlavy, nervozita). Následovala operační léčba – celkem 8×, odstranění vejcovodu, odstranění cyst na vaječnících a v plánu byla operace konečníku se zavedením vývodu tlustého střeva. To jsem odmítla a radši žila dál v neskutečných bolestech. Následovaly pokusy o umělé oplodnění – vždy s komplikací a hospitalizováním v nemocnici.

Současně jsem měla sníženou funkci štítné žlázy a problémy s křečovými žílami. Ve svých třiceti letech jsem užívala trvale hormonální antikoncepci, hormony štítné žlázy a léky na podporu žil.

PŘÍNOS ZELENÝCH POTRAVIN

Pak se mi do rukou dostaly zelené potraviny. Byla jsem tak zoufalá, že jsem vůbec neřešila, co v nich je a jak fungují. Řekla jsem si, že nemám co ztratit. Užívala jsem asi 50 tablet chlorelly a lžíci ječmene. Hned první měsíc jsem cítila příval energie. Postupně bolesti odeznívaly, přestaly mi noční křeče lýtek, já se cítila dobře a po půl roce jsem měla i negativní krevní testy a hladina hormonů štítné žlázy byla v normě. Za další půl rok, kdy jsem se cítila výborně, neměla jsem žádné bolesti při menstruaci, jsem si vysadila léky na štítnou žlázu a hormonální antikoncepci, kterou jsem do té doby brala trvale, bez jakéhokoli vysazování. Od té doby jsem na žádné operaci nebyla a ani neužívám žádné léky.

 

Po roce jsem vysadila všechny léky a nebyla od té doby na žádné operaci.

Současně s užíváním zelených potravin jsem se začala starat o své tělo (zdravá strava, pravidelný pohyb, minimum chemie kolem sebe) a svou duši. Opravdu jsem si upravila vztah k sobě samé jako k ženě.

A jak vlastně fungují zelené a barevné potraviny? Jednoznačně protizánětlivě, hojivě, stabilizují hormonální systém. Endometrióza je chronický zánět a ten se díky antioxidantům, chlorofylu a enzymům velmi rychle hojí. Brusinka velmi pomáhá při infektech močových cest, které mohou endometriózu také provázet.

Všem ženám, které trpí touto chorobou, přeji, aby si našly tu svou cestu k uzdravení. Jde to.

Více o zelených potravinách zde